خمیردندان به دلیل کارایی ساده و هزینه مقرون به صرفه بودن آنها بسیار پرکاربرد هستند و با توجه به اهمیت مراقبت از دندان استفاده از خمیر دندان خوب و مناسب بسیار مهم می باشد. کار اصلی خمیر دندان ها سایندگی مواد مضر روی دندان هستند بعضی از افراد به خاطر این مواد استفاده از خمیر دندان ها را مضر می دانند ، ولی باید توجه داشت که اگر شرکت های سازنده خمیردندان ترکیبات آن را به اندازه استفاده کنند هیچ ضرری متوجه دندان های ما نمی شود . باید توجه داشت علاوه بر خمیر دندان ظرز صحیح مسواک زدن نیز بسیار مهم است.

 

ویژگی های یک خمیر دندان خوب :

میزان فلوراید

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی می باشد که از مینای دندان های ما محافظت کرده و با پوسیدگی دندان مبارزه می‌کند. بسیاری از محققان فلوراید موجود در خمیردندان و آب آشامیدنی را به عنوان درمانی ایمن و موثر شناخته و انجمن دندانپزشکی آمریکا این ماده را جزیی ضروری در خمیردندان اعلام کرده است. با این حال برخی افراد ترجیح می‌دهند از فلوراید موجود در خمیردندان‌ها و آب‌های آشامیدنی دوری کنند.

کارخانه‌های سازنده موظفند روی تیوپ و جعبه‌ خمیردندان مواد تشکیل دهنده، ترکیبات و غلظت آن‌ها را ذکر کنند، افزود: از آنجایی که نظارت سازمان‌های بهداشتی بر روی خمیردندان‌ها قابل توجه است، تولیدکنندگان تلاش می‌کنند تمام مواردی که برای این فرآورده ذکر شده است، برآورده کنند.

تمامی خمیردندان‌های معمولی با نشان تجاری معتبر ویژگی‌های یک خمیردندان مناسب را دارند. خمیردندان از جمله کالاهایی است که مصرف کنندگان قادر به تشخیص و مقایسه مارک‌های مختلف آن نیستند.تنها برحسب مورد است که مصرف‌کننده‌ها باید به نشان خمیردندان توجه کنند.

استفاده از خمیر دندان به میزان کمتر از ۲۰ درصد در پاک کردن پلاک دندان مؤثر است، زیرا بیشترین تأثیر مربوط به روش صحیح مسواک‌زدن است. بعضی افراد به خاطر حساس بودن دندان هایشان به گرما، سرما یا بعضی مواد خاص باید از خمیر دندان‌های ضد حساسیت استفاده کنند. این خمیر دندان‌ها حاوی ترکیباتی است که به مرور زمان موجب کاهش حساسیت دندانی می‌شوند. باید توجه داشت اثرگذاری این فرآورده‌ها بر حساسیت دندان مستلزم گذر زمان است

خمیر دندان مناسب دندان های زرد و دارای لکه

خمیردندان‌های سفیدکننده حاوی مواد ساینده‌ ملایم، به سفید شدن دندان‌ها کمک کرده و از بوجود آمدن لکه‌های بیشتر جلوگیری می‌کنند، اما تاثیر زیادی روی لکه‌های قدیمی‌ ندارد. برای داشتن لبخندی زیباتر به‌دنبال خمیر و ژل‌هایی باشید که دارای موادساینده از قبیل “دی اکسید سیلیکون” باشد.

خمیردندان های زغالی آری یا خیر ؟ شاید وجود زغال در خمیر دندان کمی عجیب به نظر برسد اما اثرگذاری خوبی در سفیدی و پاک‌کنندگی دندان‌ها دارد. ذرات زغال موجود در این خمیر دندان‌ها باعث جذب آلودگی‌ها و رفع لکه‌های روی دندان می‌شود.

خمیر دندان خوب و مناسب برای دندان های جرم گیر

اگر دندان ها به درستی بعد از هر وعده غذایی تمیز نشوند یک لایه روی آن ایجاد می شود ،زمانی که مسواک به‌اندازه مناسب نمی‌زنید این لایه سفت‌تر و ضخیم‌تر می‌شود که تنها زیر نظر پزشک از روی دندان‌های شما برداشته می‌شود. اگر بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکنید این باکتری‌های موزی برای شما سبب ایجاد دردسر می‌کند. از همین رو دندان‌پزشکان به کسانی که دندان‌های حساسی دارند و سریع به جرم مبتلا می‌شوند توصیه می‌کند از خمیردندان‌های کنترل‌کننده جرم استفاده کنند.

خمیر دندان باید به مینای دندان آسیب نزند

مینا پوششی نازک و سخت روی دندون های شماست که از حساسیت دندون به گرما و سرما جلوگیری میکنه. مینای دندان به مرور زمان فرسایش پیدا کرده یا دچار تحلیل میشه، و بدن شما نمیتونه اون رو بازسازی کنه. پس خیلی مهمه که بخواید برای تمیز کردن دندون ها از خمیر دندانی استفاده کنید که باعث تقویت و محافظت از مینای دندان شما در برابر اسیدهای موجود در برخی غذاها بشه.